20 lat. Dokładnie tyle czasu upłynęło od powołania do życia Krakowskiego Klubu Curlingowego. Dzięki determinacji grupy nastolatków powstało stowarzyszenie, które dzięki zaangażowaniu jego członków przetrwało do dziś.
Obecnie KKC jest jednym z prężniej rozwijających się ośrodków curlingowych w Polsce. Lista członków sukcesywnie wzrasta, a nasi zawodnicy odnoszą sukcesy na zawodach zarówno w Polsce jak i za granicą. Rozwija się również infrastruktura sportowa. W 2021 roku powstały pierwsze profesjonalne tory curlingowe w Krakowie.
W pierwszym z dwóch artykułów zapraszam do przyjrzenia się początkom funkcjonowania klubu i pierwszym kamieniom milowym w jego rozwoju.
Początki
Nasza historia zaczęła się w roku 2002, kiedy zainspirowany zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Salt Lake City Bartłomiej Schmidt postanowił wraz z grupą znajomych powołać do życia stowarzyszenie o nazwie – Krakowski Klub Curlingowy. Główny trzon klubu stanowiła dziesiątka uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Od pomysłu powstania Stowarzyszenia do wydania formalnej decyzji o zatwierdzeniu go w Urzędzie Miasta minęło prawie sześć miesięcy.
Początkowo nasi raczkujący curlerzy nie mieli konkretnego planu na to jak powinno się rozwijać Stowarzyszenie. Nie było również innych klubów curlingowych w Polsce, na których mogliby się wzorować. Curling był nową i mało popularną dyscypliną sportową w naszym kraju. To w latach 2002–2003 oprócz naszego, Krakowskiego, powstały kluby: Karkonoski Klub Curlingowy, Poznański Klub Curlingowy oraz Media Club z Warszawy.
Rozwój
Pierwszy trening curlingu odbył się w rocznicę założenia klubu, w listopadzie 2003 roku na lodowisku Torwar w Warszawie, w godzinach 23:00–5:00. Brak możliwości trenowania w rodzinnym mieście nie zraził naszych zawodników, którzy krótko po rozpoczęciu swojej przygody z curlingiem wystartowali w Mistrzostwach Polski. Na pierwszy sukces czekaliśmy do 2006 roku, kiedy to drużyna w składzie: Bartłomiej Schmidt, Łukasz Wilczek, Marcin Marek, Grzegorz Chmurzyński wywalczyła brązowy medal. Kolejnym wspaniałym osiągnięciem było zdobycie przez drużynę, w składzie której grał zawodnik KKC, Damian Cebulę, złota Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w 2007 roku. Damian wraz z Mateuszem Kulikiem, Maciejem Turkiem i Bartoszem Dzikowskim reprezentowali wówczas Toruński klub MKS Axel Toruń.
Podbój internetu rozpoczęliśmy w październiku 2004 roku, kiedy ruszyliśmy z własną stroną internetową. Strona funkcjonuje do dziś, a znaleźć tam można podstawowe informacje na temat klubu, jego zawodników, a także artykuły o wydarzeniach sportowych i towarzyskich, które organizujemy i w których bierzemy udział. Najważniejszym miejscem służącym wewnętrznej komunikacji jest forum, które zostało założone w marcu 2006 roku. Przywiązani do tradycji nigdy go nie zaktualizowaliśmy i w niezmienionej formie funkcjonuje po dziś dzień.
Przygodę z mediami społecznościowymi rozpoczęliśmy w lutym 2010 roku, kiedy powstał profil KKC na Facebooku. Dzięki obecności w tym medium mogliśmy dotrzeć do większej liczby odbiorców i aktywnie promować curling wśród mieszkańców Krakowa. Obecnie klub prowadzi jeszcze profile na Instagramie oraz Twiterze.
Od samego początku misją klubu była promocja curlingu w naszym mieście i zarażanie pasją do sportu innych ludzi.
Pierwsze „Ferie z Curlingiem” odbyły się w Krakowie 20 lutego 2006 roku. Sprzęt (kamienie i szczotki) został wypożyczony na tą okoliczność od Śląskiego Klubu Curlingowego. Wydarzenie to na stałe wpisało się do kalendarza naszego klubu, a „Ferie z Curlingiem’’ przyciągają co roku setki osób.
W tym czasie nasi zawodnicy trenowali już bliżej domu, w Gliwicach i zaczęli gromadzić własny sprzęt klubowy. Pierwszy komplet kamieni trafił do nas w czerwcu 2007 roku, pięć lat po powołaniu do życia Stowarzyszenia, a kolejny 30 stycznia 2011 roku. Zakupiliśmy wtedy używany komplet od klubu z Adelboden w Szwajcarii. W pakiecie dostaliśmy również kilka szczotek.
Do przełomowego momentu doszło 9 lutego 2008 roku, kiedy odbył się pierwszy trening KKC w Krakowie. Tego dnia rozpoczęliśmy późniejszą, wieloletnią współpracę z lodowiskiem Cracovia. Treningi przez lata odbywały się w soboty w godzinach wczesnoporannych. Krok po kroku, miesiąc po miesiącu, zaczęliśmy podnosić swój poziom sportowy i coraz częściej wystawiać drużyny w turniejach.
Pierwszy klubowy obóz sportowy odbył się w Pawłowicach, w grudniu 2010 roku. Wzięło w nim udział 16 osób z czterech drużyn – KKC 1,5, KKC Krakofsky, KKC Kobiety oraz KKC 3,14. Tradycja obozów przetrwała do dziś. Obecnie przynajmniej raz w sezonie staramy się wyjechać wspólnie aby szlifować umiejętności i zintegrować się.
Struktury
Jedną z rzeczy wyróżniających KKC spośród innych klubów curlingowych jest jego struktura. W 2009 roku, wraz z przyjęciem Regulaminu KKC, zorganizowano pracę członków klubu w ramach tematycznych komisji: do spraw sportu, technicznych, PR i marketingu, finansów, administracyjnych i pozyskiwania funduszy. Do tej pory każdy zawodnik KKC musiał należeć do którejś z komisji i czynnie uczestniczyć w pracach wolontaryjnych na rzecz klubu. Zasady zostały zmienione dopiero w tym roku, a przynależność komisyjna stała się dobrowolna. Ogólnym zarządzaniem klubem i wyznaczaniem kierunków jego rozwoju i wizji jest Zarząd. W jego skład wchodzą przewodniczący poszczególnych komisji, a jego czele stoi Prezes. Kontrolą prac zarządu zajmuje się zaś Komisja Rewizyjna.
Nawet najlepiej napisany tekst nie jest w stanie opisać ile czasu, emocji i zaangażowania wymagało powołanie i utrzymanie organizacji, która obecnie zrzesza ponad 80 osób.
Już teraz zapraszam do drugiej części artykułu, która ukaże się w styczniu, a z której dowiecie się co wydarzyło się w drugiej dekadzie funkcjonowania naszego klubu.