Sezon 2017/2018 jest wyjątkowy dla wszystkich członków Krakowskiego Klubu Curlingowego. Obchodzimy w nim jubileusz 15-lecia istnienia naszego sportu w stolicy Małopolski. Zapraszamy na wycieczkę po historii klubu, począwszy od powstania, aż do dziś.
Przenieśmy się do roku 2002. Grupa maturzystów z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie po obejrzeniu finału Igrzysk Olimpijskich, chciała tak jak medaliści grać w curling. Sam pomysł – początkowo nieco abstrakcyjny- z każdym dniem nabierał realnych kształtów. Osoby, które się do tego przyczyniły to: Bartłomiej Schmidt, Grzegorz Chmurzyński, Marcin Marek, Krzysztof Kawecki, Łukasz Wilczek, Wojciech Sanecki, Krzesimir Wąsik i Marek Szotek. Oficjalnie, 5 października 2002 roku, odbyło się spotkanie założycielskie, uchwalono statut, a także wybrano Zarząd. Pierwszym Prezesem został Bartek Schmidt. Na to, by klub posiadał osobowość prawną trzeba było jednak poczekać. Decyzją Prezydenta Miasta, 11 marca 2003 roku, Krakowski Klub Curlingowy wpisany został do Ewidencji Klubów Sportowych.
Właśnie te dwie daty – październikowa i marcowa, są dla nas szczególnie ważne.
Pierwszy trening dla ośmioosobowej grupy zawodników KKC odbył się w Warszawie w 2003 roku. Nieco bliżej było jednak do Gliwic, gdzie w kolejnych latach późną nocą, zafascynowani sportem gracze, uczyli się tego, wciąż nowego w Polsce sportu. Dopiero od 2006 roku trenujemy „w domu”, na lodowisku Cracovii przy ulicy Siedleckiego. Od tego momentu, rozwijamy się nie tylko dla siebie, ale także promując klub na zewnątrz.
Pierwszym ważnym przedsięwzięciem są Ferie z Curlingiem, które odbywają się właśnie od 2006 roku. To dzięki nim, rokrocznie mnóstwo osób poznaje tajniki wypuszczania kamienia, szczotkowania i taktyki. Wielu z nich dołącza później w szeregi Krakowskiego Klubu Curlingowego.
Aby podnieść poziom sportowy zawodników, nie zapominamy także o obozach sportowych. Stawiamy nie tylko na polskie lodowiska (Pawłowice), ale również wyjeżdżamy za granicę (Bratysława).
Od sezonu 2011/2012 dołączyliśmy do grona klubów organizujących rozgrywki na terenie kraju. Liga KKC, do niedawna posiadająca status Ligi Regionalnej PFKC, poza drużynami z Krakowa, zachęca do startu także graczy z innych miejsc Polski, m.in. Gliwic czy Katowic.
Największą imprezą sportową, której organizatorem jest Krakowski Klub Curlingowy to cykl wydarzeń odbywających się pod szyldem Curling Pod Tatrami. W jego skład wchodzą dwa turnieje o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec – par mieszanych oraz drużyn, obóz szkoleniowy pod okiem trenerów oraz treningi otwarte dla lokalnych mieszkańców, uczniów pobliskiej szkoły i wszystkich chętnych.
Drużyny i zawodnicy KKC mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Pierwszym, który nadszedł stosunkowo szybko, jest brąz Mistrzostw Polski wywalczony w 2006 roku. W skład medalowej drużyny weszli: Bartek Schmidt, Łukasz Wilczek, Marcin Marek (v), Grzesiek Chmurzyński (s).
W ciągu kolejnych lat istnienia, oprócz wygrywanych edycji Ligi KKC przez ekipy z Krakowa oraz krążków za inne miejsca w pierwszej trójce, na koncie klubu znalazły się również zwycięstwa w turniejach towarzyskich na terenie Polski. Mistral, First Aid czy Krakofsky to drużyny, które zajmowały pierwsze lokaty odpowiednio w Toruniu, Bełchatowie oraz Katowicach. Ponadto, w rywalizacji par mieszanych Katrzyna Staszczak i Marcin Marek w turnieju w Czarnym Dunajcu zajęli drugie miejsce.
W środowisku studentów Byle Do Domu i Krakofsky zdobywały tytuły Mistrza Polski AZS.
Indywidualnie sukcesy członków również zasługują na wyróżnienie. Niewątpliwie największym z nich jest tegoroczny złoty medal Karoliny Startek w Mistrzostwach Polski Mixtów, a także udział w zbliżających się Mistrzostwach Świata. Karolina jest pierwszą osobą z KKC, która założy reprezentacyjne ubranie na tak wielkiej międzynarodowej imprezie. Krążek z krajowej rywalizacji drużyn mieszanych ma także Katarzyna Staszczak, która zdobyła tam brązowy medal.
W parach mieszanych bardzo dobrze radzi sobie też Magdalena Wróbel. Ma ona tytuł Mistrza Polski AZS, vice Mistrza Polski oraz złoto z turnieju w Czarnym Dunajcu. Ponadto, jest dwukrotną medalistką wśród juniorek.
Aby nieco zobrazować, jak przez 15 lat zmieniał i rozrastał się nasz klub, przedstawiamy krótkie podsumowanie:
- 117 – tyle członków mieliśmy w KKC od początku istnienia, aż do daty publikacji tekstu
- 47 – to obecna liczba członków
- 8 – tyle drużyn regularnie startuje w turniejach:
- 2 – drużyny żeńskie
- 4 – drużyny męskie
- 2 – drużyny mieszanie
- 9 – liczba drużyn z Krakowa, które wystąpiły w Czarnym Dunajcu
- 6 – liczba komisji tematycznych, w których członkowie aktywnie działają na rzecz klubu
Na zakończenie, już dziś zapraszamy na Curling Pod Tatrami w 2018 roku! Z racji jubileuszowego sezonu, większość wydarzeń odbędzie się pod szyldem 15-lecia Krakowskiego Klubu Curlingowego. Termin 2. Podhalańskiego Turnieju Par Mieszanych to: 9-11 marca 2018 r., obóz curlingowy obędzie się w dniach 20-22 marca, a w 3. Podhalańskim Turnieju Curlingowym drużyny walczyć będą od 23 do 25 marca 2018 r.
Zapraszamy i liczymy, że razem będziemy świętować rocznicę powstania klubu!
Sezon 15-lecia uznajemy za otwarty! 🙂